Poprzedni artykuł
Powrót
Następny artykuł

15 pytań do maklera nieruchomości.

Ekspert nieruchomości

15 kwietnia 2020


Jako, że mamy teraz czas w którym obowiązuje nas jak najrzadsze wychodzenie na zewnątrz do skupisk ludzi, bardzo dużo osób spędza ten czas na przeglądaniu różnych ofert online. 👨‍💻

🧐Szukając mieszkania lub domu wybieramy kilka ofert, które wyglądają dla nas interesująco.

❓Korzystając z ofert nieruchomości zamieszczonych w internecie często nasuwają nam się różne pytania i wątpliwości.

Stąd też przygotowałam dla Was zbiór 15 pytań jakie możecie zadać sprzedawcy nieruchomości telefonicznie bądź przez wiadomość bez wychodzenia z domu 🏡

1. Czy makler załatwia wszelkie formalności urzędowe związane z kupnem nieruchomości? 📑

Często potrzebujemy pomocy z dokumentacją, makler jest od tego aby nas odciążyć od spraw urzędowych i jednocześnie pomóc.

2. Jaki jest stan prawny nieruchomości?👩‍⚖️

To bardzo ważne pytanie, warto o takie kwestie zapytać maklera i powierzyć mu szczegółową weryfikację. Dzięki temu unikniemy pułapek prawnych uniemożliwiających sprzedaż i uzyskanie jak najlepszej ceny oraz potencjalnych problemów w przyszłości.

3. Czy nieruchomość stanowi zabezpieczenia kredytu bądź pożyczki?

Docelowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.
Kredyt może być zabezpieczony nawet na kilku nieruchomościach, należących do kredytobiorcy lub osób trzecich. Hipoteka pozwala bankowi dochodzić praw do nieruchomości, nawet jeśli nastąpi zmiana właściciela nieruchomości.
Aby uniknąć dodatkowych problemów, zawsze warto zadać do pytanie maklerowi.4. Kto jest zarządcą budynku?👤

Wspólnoty mieszkaniowe i lokatorzy nieruchomości działają na podstawie wewnętrznych ustaleń, zarządcy odpowiedzialni są za opracowywanie i opiniowanie wszelkich uchwał, zarządzeń oraz innych aktów prawnych – mogą to być między innymi Regulamin Porządku Domowego czy Statut Wspólnoty Mieszkaniowej. Warto więc jest wiedzieć, kto jest zarządcą danego budynku.

5. Jaki jest powód sprzedaży tej nieruchomości?

Powód sprzedaży może okazać się być istotną przesłanką i wskazówką.
Warto zainteresować się historią danej nieruchomości.
Sprzedaż mieszkania lub domu może być z różnych powodów, np. właściciel chce się wyprowadzić do spokojniejszej okolicy, co może być dla nas sygnałem, że lokalizacja nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani nie jest zbyt cicha i spokojna.6. Jaka jest lokalizacja nieruchomości i jak wygląda okolica? 🏞

Najczęstsze pytanie padają o sklepy, ośrodki zdrowia, szkoły, przedszkola czy kościoły.

7. Czy w pobliżu nie ma uciążliwych zakładów przemysłowych lub trasy szybkiego ruchu?

Bardzo ważne pytanie, każdy chciałby wiedzieć czy w miejscu jego zamieszkania odnajdzie spokój czy hałas zakładów przemysłowych.

8. Kto mieszka w sąsiedztwie?🏘

Bierzemy pod uwagę bardzo bliskie sąsiedztwo. Czy są to rodziny z małymi dziećmi, studenci czy może starsze osoby.

9. Jakie są opłaty związane z czynszem?📑

Wielkość opłat jest bardzo różna z tytułu, kto zarządza budynkiem i jakie opłaty ponosimy dodatkowo. Ze względu na wiek budynku, różnią się także stawki płaconego funduszu remontowego.

10. Jaki jest stan instalacji elektrycznej, wodociągowej i gazowej? 💡💧

O takie rzeczy również warto pytać, czy mieszkanie wymaga naprawy lub zmiany instalacji. A jeśli były to kiedy i czego dotyczyły.

11. Kiedy przeprowadzane były ostatnie remonty instalacji w budynku?⚒

Konieczność wykonania generalnego remontu instalacji w budynku jest kosztowna, długotrwała, uciążliwa dla lokatorów i być może, trzeba będzie na nią czekać kilka lat.  Dlatego warto wiedzieć czy takie rzeczy były przeprowadzane, a jeśli tak to czy było to niedawno czy może w dalekiej przeszłości.

12. Jakie naprawy zostały wykonane w danej nieruchomości?🔧

Warto wiedzieć, co ostatnio było naprawiane w nieruchomości lub czy nie ma dodatkowych usterek. Zakup mieszkania to zwykle ważne wydarzenie w życiu rodziny, a przede wszystkim ogromny wydatek. Radość z przeprowadzki zepsuć mogą jednak wady nieruchomości o których kupujący nie wiedział.

13. Jakie jest usytuowanie mieszkania względem stron świata?☀️

 Położenie mieszkania względem stron świata naturalnie wpływa na temperaturę panującą we wnętrzach oraz oświetlenie.

14. Czy oferowane mieszkanie będzie puste?🚪

Często jest tak, że po omówieniu szczegółów, w mieszkaniu może pozostać całe wyposażenie widoczne na zdjęciach, ale są również przypadki gdzie oddawana nieruchomość jest pusta. Warto o to zapytać maklera.

15. Czy nieruchomość jest dobrze wyciszona?🤫

Myślę, że każdy z nas ceni sobie spokój i ciszę. Makler może poinformować nas o tym czy dana nieruchomość jest dobrze wyciszona.

__

Te pytania pozwolą Ci na szybszą weryfikacje danej oferty i dzięki temu zaoszczędzisz czas bez wychodzenia z domu 🙂Poprzedni artykuł
Powrót
Następny artykuł